Nažalost, starost i njene negativne manifestacije su neizbježne. Uočavamo prve znakove na licu u vidu malih bora, kasnije se produbljuju, mijenja se boja kože, pojavljuje se natečenost, gubi se jasan obris.
Budući da je fiziološki proces starenja kože dovoljno dobro proučen, njegove karakteristike se uzimaju u obzir prilikom kreiranja nekirurških metoda zatezanja lica.
Do dobi od 25-30 godina koža počinje blijediti, gubitak elastičnosti dovodi do činjenice da postupno počinje opadati. Da bi se ovaj trenutak odgodio, neophodne su procedure podizanja. Kod kuće su također mogući, glavna stvar je da ih redovno provodite, inače neće biti rezultata.
Poznata je činjenica: što prije počnete da brinete o zdravlju svoje kože, ona će vas duže oduševljavati svojom mladošću i ljepotom.
Znakovi i uzroci procesa starenja kože lica
Koža se sastoji od nekoliko slojeva. Gornji je prirodna barijera koja ne dozvoljava bakterijama i mikrobima da prodru u dermis, značajno smanjuje stepen negativnih efekata ultraljubičastih zraka, nekvalitetne vode i temperaturnih ekstrema. Osim toga, epidermis ne dozvoljava da vlaga ispari iz slojeva kože. Važne supstance kolagen i elastin sintetiziraju se u fibroblastima, koji održavaju čvrstoću i elastičnost kože.
S godinama, u procesima diobe, regeneracije stanica, pojavljuju se kvarovi, što dovodi do smanjenja debljine epiderme. Kao rezultat toga, smanjuje se pouzdanost zaštite kože, ubrzava se isparavanje vlage, a dermis postaje suh. Dolazi do usporavanja proizvodnje elastina i kolagena, koža gubi elastičnost.
Kao rezultat, pojavljuju se mimičke bore, koje se kasnije pretvaraju u duboke nabore. Tonus kože se mijenja, a stanjivanje barijernog sloja može uzrokovati pojavu rozacee – pauk vena. Poremećaji metabolizma masti dovode do promjene linije ovala lica, pojavljuje se druga brada.
Klinike za plastičnu kirurgiju nude mnogo načina da se oproste od ovih promjena, ali ne mogu se svi odlučiti na tako drastične promjene.
U posljednje vrijeme sve je popularniji nekirurški lifting lica, koji vam omogućava da vratite izgubljenu ljepotu bez skalpela.
Postoje dvije vrste takvih postupaka:
- tretman problematičnih područja specijalnom opremom.
- uvođenje posebnih formulacija pod kožu.
Facelift injekcijama
Podmlađivanje lica injekcijama sastoji se od unošenja posebnog terapeutskog koktela u sloj dermisa. Kao rezultat toga, koža prima potrebne nutrijente i aktivira procese koji su zaustavljeni tokom prirodnog starenja.
Mezoterapija je postala jedna od najrasprostranjenijih metoda u kozmetičkim salonima. Stručnjaci ovu proceduru preporučuju ženama starijim od 40 godina kod kojih se pojavila opuštena koža, statične i izražajne bore. Nakon pregleda i proučavanja stanja kože, odabire se koktel čija je osnova hijaluronska kiselina. Ova supstanca je neophodna za vlaženje kože i sprečavanje isparavanja vlage. Hijaluronska kiselina se proizvodi u ljudskom tijelu, ali se taj proces usporava s godinama.
Za razliku od konvencionalne maske, kada malo nutrijenata ne ulazi u duboki sloj dermisa, njihovo unošenje pod kožu daje odgovarajući efekat. U slojevima kože ubrzava se kretanje protoka krvi i limfe, stimuliše se proces regeneracije ćelija i proizvodnje kolagena. Kao rezultat toga, bore se izglađuju, koža dobiva ujednačenu lijepu boju, postaje elastičnija i elastičnija.
Još jedan efikasan način za podmlađivanje lica je korištenje posebnih niti. Kozmetolozi kažu da nakon takvog zahvata žena izgleda 10 godina mlađe od svojih godina. Niti se protežu ispod kože, na njima se formiraju mikroskopski tuberkuli na određenim udaljenostima, sposobni su da se grupišu, pomiču kožna tkiva, fiksirajući ih u željenom položaju. Kao rezultat, nestaju duboki nazolabijalni nabori, korigiraju se uglovi usana, zateže se opuštena koža, a ožiljci nestaju.
Botox je pionir u pomlađivanju lica bez plastike. Ovaj lijek se koristi u kozmetologiji više od 20 godina. Princip metode je da botox, ubrizgan u kožu, privremeno paralizira mišiće lica čije kretanje dovodi do stvaranja bora. Botox se vremenom prirodno apsorbira, a na koži se ne pojavljuju bore koja ima vremena da "zapamti" pravilan položaj.
U posljednje vrijeme stručnjaci sve više pribjegavaju novoj metodi pod nazivom plazmolifting. Prije zahvata pacijentu se uzima krv, koja se nakon obrade u posebnoj centrifugi dijeli na nekoliko komponenti. Pod kožu se ubacuje dio u kojem su koncentrisane sve aktivne tvari. Zbog činjenice da se koristi vlastiti biološki materijal, nema odbijanja, alergijskih reakcija.
Nakon plazmoliftinga, u slojevima kože aktiviraju se prirodni procesi regeneracije ćelija, sinteze kolagena, hijaluronske kiseline, što dovodi do podmlađivanja dermisa, pozitivnih promjena u strukturi.
Sve ove metode mogu se kombinirati s plastičnom kirurgijom, koja u ovom slučaju može biti manje traumatična.
Pomlađivanje pomoću posebne opreme
Trenutno se facelifting bez operacije izvodi uz pomoć posebne opreme.
Jedan od najefikasnijih i bezopasnih načina za podmlađivanje je radiofrekventni lifting. Poseban uređaj stvara radio val određene frekvencije, kojim se obrađuju problematična područja. Udar pokriva duboke slojeve kože, gdje se proizvodi kolagen.
Sinteza ove važne supstance je ubrzana. Nakon postupka, učinak se postepeno povećava, što dovodi do prirodnog pomlađivanja kože. Konture lica postaju jasnije, kapci su zategnuti, mimičke bore, vrećice ispod očiju nestaju.
Fotorejuvenacija i ultrazvučni lifting imaju sličnu efikasnost.
Visoke pozitivne stope mogu se postići plastičnom hirurgijom lica bez operacije uz korištenje laserske opreme. Laserski snop prodire u duboke slojeve kože, što omogućava kvalitetan efikasan piling, ubrzava prirodne procese koji su neophodni za podmlađivanje lica.
Učinak lasera ne samo da pospješuje protok krvi i limfe, stimulira sintezu kolagena, već se i nosi sa svim upalnim oboljenjima kože zahvaljujući svojim dezinfekcijskim svojstvima.
S obzirom na to da su nekirurške metode zatezanja lica toliko raznolike, specijalista može izabrati najprikladnije metode pomlađivanja za svakog pacijenta, pa održavanje ljepote dugi niz godina više nije problem.